सोमबार १९ मंसिर २०७९

गोरखा / सिङ्गो गाउँपालिका नै विद्युत् र इन्टरनेट’विहीन भएपछि गोरखाको एक स्थानीय तहले गाउँपालिकासँग जोडिएको छिमेकी जिल्ला धादिङबाट कार्यालय सञ्चालन गर्न शुरु गरेको छ ।

जिल्लाको धार्चे गाउँपालिकाले विद्युत् र इन्टरनेट बिना सेवा प्रवाह गर्न क’ठिन भएपछि आजदेखि धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकाको एक होटल भाडामा लिएर कार्यालय सञ्चालन गरेको गाउँपालिकाका अध्यक्ष सन्तबहादुर गुरुङले जानकारी दिए । असार लागेसँगै लगातारको वर्षाका कारण आएको बाढीपहिरोले विद्युत पोल ढ’लेको हुँदा पालिकाको कार्यालय रहेको माछाखोलामा लामो समयसम्म विद्युत् सेवा अ’वरुद्ध हुँदै आएको छ ।

“विद्युत् सेवा र इन्टरनेटको अभा’वमा सेवा प्रवाह गर्न सम’स्या भइरहेको छ”, उनले भने, “आर्थिक वर्ष सकिनै लाग्दा सम्पन्न भएका योजनाको भुक्तानी गर्न समेत सम’स्या भएको छ ।” गत जेठको अन्तिम सातादेखि अव’रुद्ध भएको विद्युत् सूचारु हुने अवस्था नभएपछि गाउँपालिकाले अ’स्थायी रुपमा स्थापना गरेर भएपनि कार्यालय सञ्चालनमा ल्याउन वा’ध्य भएको अध्यक्ष गुरुङको भनाइ छ ।

“कामको चाङ छ, केही गर्न नै पाइएको छैन”, गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष फुलमायाँ गुरुङले भने, “आइतबारदेखि कार्यालयका झि’टीगुन्टा लिएर धादिडको त्रिपुरा सुन्दरीमा अस्थायी कार्यालय स्थापना गरी काम थालेका छौ ।” माछीखोलामा नै बसेर कार्यालयको काम सम्पन्न गर्न सक्ने अवस्था नभएपछि अस्थायी रुपमा कार्यालय स्थापना गरेर भएपनि सेवाग्राहीलाई सेवा दिइरहेका छौं, उनले भने ।

असार लागेसगै परेको अबिरल वर्षापछि आएको बाढी र पहिरोले आरुघाटदेखि माछीखोलासम्म जडान गरिएको राष्ट्रिय प्रशारण लाइनको विद्युत् पोल दर्जनौ स्थानमा ढ’लेका छन् । पोल ढ’लेका कारण विद्युत् सेवा प्रवाह गर्न स’मस्या भएको बताइएको छ । त्यस क्षेत्रमा तत्कालै विद्युत् प्रवाह गर्न सक्ने अवस्था नरहेको सल्यानटार विद्युत् प्रशारण केन्द्रले जनाएको छ ।

“बुढीगण्डकी नदीको बगरबाट माछाखोलासम्म पुरयाइएको विद्युत्को हाइटेन्सन लाइन बाढीका कारण नदीको बीच भागमा पुगेको छ”, गाउँपालिकाका अध्यक्ष गुरुङले भने, “भिरालो स्थानका केही पोलहरु पहिरोले कामै नलाग्ने गरी विग्रिएको छ ।

विद्युत् र इन्टरनेट सुचारु हुनासाथ पुनः आफ्नै कार्यालयबाट सेवा प्रवाह गरिनेछ ।” नेपाली से’नाले सुचारु गरेको आरुघाट—माछीखोला सडकअन्तर्गत विभिन्न स्थानमा सोमबार रा’ति पहिरो जाँदा अव’रुद्व बनेको छ । सडक अव’रुद्ध हुँदा मान्बु हुँदै काशीगाउँ भएर मात्र माछीखोला पुग्नु पर्ने वाध्यता छ । – रासस / File Photo

१६६ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया