शुक्रबार १२ आश्विन २०८०

बझाङ / हुम्ला जिल्लाको सिमकोट सेमन्या घर भइ करिब ४० वर्षदेखि बझाङको साइपाल गाउँपालिकामा बस्दै आएका मनबहादुर महत अहिले उमेरले ७६ वर्ष पुगे । हातमा चु’रोट सल्का’उँदै ४० वर्ष अगाडिको बझाङ सदरमुकाम चैनपुर सम्झदै उनले भने, ‘चैनपुरमा औँलामा गन्ने घरहरु थिए ।

चैनपुरमा पाठा लिएर आउँदा, पाठा देउ जग्गा लेउ भन्थे, के गर्ने त्यो बेला भेडा, बाख्रालाई हामीले ठूला मान्यौ, त्यो बेला वुद्धि भएन, नत्र जग्गासँग पाठा साटेको भए, आधा चैनपुर हुन्थ्यो होला ।’

उनका अनुसार त्यतिबेला चैनपुरका धनी भनेकै हरिसाहु थिए । उनका दुई वटा घर थिए । उनलाई एक भेडा ५० देखि एक सयसम्ममा बिक्री गरिन्थ्यो । लाग्छ त्यतिबेलाको एक सय ठूलो थियो । अहिले १ सय ५० भेडा बिक्री गरेपछि १९ देखि २० लाख रुपैयाँ आउँछ, त्यसले पनि केही हुँदैन ।

त्यतिबेला गाउँमा स्कुल थिएन । पढ्नुपर्छ भन्ने थाहा पनि भएन । १२ वर्षको उमेरमै भेडासँग हिड्न लागेका हामी दुई दाजुभाई भेडासँगै जिवन विताउन थालेको मनबहादुरले भने, ‘म हुम्लाबाट बझाङ आउँदा सुरुमा १८ पाठा थिए । हुदाँहुँदै कुनै बेला ११ सय बाख्रा, खसी, भेडाका छुट्टाछुट्टै गोल र आठ/नौ जना ग्वाला (हेर्ने मान्छे), साथमा तीन/चार वटा कुकुर पनि थिए । धनगढी र महेन्द्रनगर, डडेलधुरालगायतका ठाउँबाट सामान ल्याउँथे । त्यतिखेर यातायातका साधन भनेका नै भेडा, बाख्राहरु थिए ।’

खच्चर धेरै समयपछि आएको महतको भनाइ छ । उनले भने, ‘त्यतिबेलाको जमना थियो । भेडामा सामान हुन्थ्यो । गाउँ नजिकै बाटोमा डेरा बसाल्थ्यौं । गाउँले दाजुभाइहरुले माया गर्थे । अहिले भेडावाला भन्ने वित्तिकै गाली गर्छन् । अब त बुढो भयौं, ता’गत छैन । हिड्दा हिड्दै खुट्टा लट्प’टिन्छन् । अब सकिँदैन, विस्तारै घटाउनु पर्यो ।’

हुन त भेडाकै खर्चबाट छोरा अफितलाई डिग्री पढाएको बताउने उनले छोरा अमेरिका जाँदा रु ९ लाख पठायौं, अहिले छोरा अमेरिकामा नै छ उनको भनाइ छ । ‘छोराले उतै विवाह गर्यो’ उनले भने, ऊ पनि फोन गरेर कहिले काँही भेडा बेचेर घर आउँ भन्छ । घरपरिवार सबैलाई भेडाकै खर्चबाट पालन पोषण गरे । अहिले पनि घरमा ११ जनाको परिवार छ । श्रीमती वि’तेको भने केही वर्ष भयो । आफ्नो जिन्दगी भने दुः’ख गर्दै खा’यो।’

‘उहिलेका दुः’ख सम्झँदा छोराछोरीलाई सुख छ, ता’गत छैन, सम्पति देख्दा माया लाग्छ, मलाई एक भेडा बेच्दा पुगिहाल्यो, आफूलाई नपुग्या छोराछोरीलाई देउ भन्छु उनले भने,’ अब एकचोटी म’र्नुभन्दा अगाडि अमेरिका घुम्ने मन छ ।

छोराले पनि अमेरिका लिन्छु भन्या छन् । तर क्या अर्नु (के गर्नु ) देशभरी यस्तै छ । मान्छे म’हामारीका कारण घान हुन लाग्याका छन् (धेरैको संख्यामा म’र्न लागेका) । बाँ’च्या पछि अमेरिका हेर्न जान्या रहर थियो । न तत्र सकियो ।’
रासस

९३७ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया