शुक्रबार २२ मंसिर २०८०

– शंकरमान सिंह

कोभिड–१९ चाँडै नै अन्त्य हुन सक्छ। वास्तवमा, कोभिड–१९ ले अझै पनि चिकित्सा र वैज्ञानिक दुवै समुदायहरूलाई चुनौतीहरू प्रस्तुत गरिरहेको छ। हो, कोभिड–१९ लाई सामना गर्न तीनवटा विभिन्न खोपहरू बजारमा छन्, जसरी थप अनुसन्धान कार्यहरू भइरहने समस्याहरूसँग लड्न भइरहेका छन्। यी र अन्य पहिचान हुन नसकेका कारणहरूले निश्चित रूपमा कोभिड–१९ को रोकथाम र निवारणमा सहायक हुनेछन्।

सहर पराजित भ्याक्सिनहरूमा नयाँ रूपहरू

सटडाउन, इनडोर, सामाजिक दूरी, क्लोज डाउन २०२० मा वास्तवमै मद्दतको साथ कर्टमेलमेन्ट; सामाजिक र आर्थिक कारणले गर्दा, यी प्रतिबन्धहरू अब सम्भव नहुन सक्छ, धेरै दुर्लभ मामिलाहरूमा बाहेक। अस्तित्वको लागि आर्थिक गतिविधि को कारण, कोभिड–१९ अप्रत्यक्ष रूपमा जटिल प्रभावसँग फिर्ता आउन सक्ने अनुमान अनुसार भयो।

कमजोर राष्ट्रहरू

विश्वभरिका राष्ट्रहरूसँग कोभिड–१९ को सामना गर्न समान क्षमता छैन। धनी र राजनीतिक रूपले बलिया राष्ट्रहरूले पनि कोभिड–१९ बाट केही हदसम्म पछि हटिरहेका छन्, कल्पना गर्नुहोस् आर्थिक तवरले कमजोर राष्ट्रहरू कोभिड–१९ को हातमा परिरहेका छन्। कोभिड–१९ सँग लड्नका लागि विश्व स्वास्थ्य संगठनको संयुक्त कार्यसँग, रकम अब ठूलो बाधा भएको छ।

राजनीतिक कारणहरू

जस्तै अन्य सामाजिक, आर्थिक, र राजनीतिक समस्याहरू; त्यहाँ जहिले पनि राजनीतिक र सम्भवतः आर्थिक लाभ पुँजीवादी संस्थाहरू हुन्छन्। यस हप्ता मात्र, अफ्रिकी राष्ट्र प्रमुखहरूले फ्रान्सको पेरिसमा आर्थिक सहयोगका लागि भेटे, कोभिड–१९ ले अफ्रिकी देशहरूको कारण बने। फ्रेन्च बैठक अफ्रिकी देशहरू र पश्चिमी देशहरू बीचको हजारौं बैठकभन्दा फरक छैन; परिणाम कहिल्यै अनुकूल भएको छैन। यदि कोभिड–१९ जान्छ भने, यसले सिर्जना गर्ने राजनीतिक र आर्थिक असर सदाका लागि रहने निश्चित छ।

कोभिड–१९ को तेस्रो छाल रोक्न खोप महत्वपूर्ण छ। धेरैजसो विदेशी मिडियाले नेपालका लागि प्रक्षेपण गरिरहेको थियो भनेर सोच्नका लागि। कोभिडको ब्रिटिस भेरियन्टको परिवर्तित रूपलाई ती मिडिया घरहरूले खोप दिन प्रतिरोधीको रूपमा भविष्यवाणी गरिरहेका थिए। अन्त्यमा यो निष्कर्षमा देखाइएको छ कि कोभिडको यो परिवर्तित संस्करण खोपका लागि प्रतिरोधी छैन र वास्तवमा फाइजर र एस्ट्रा–जेनेका खोपहरू दुवै कोभिड रोक्नको लागि सबै प्रभावकारी छन्। नेपालमा केस मात्र घट्दै छ तर अर्को हप्ताहरूमा धेरै घट्ने आकलन गरिएको छ। यो ढाँचा विश्वव्यापी रूपमा देखिएको छ, र अगाडि भएका कार्यहरूको लागि हरेक प्रयासलाई समर्पण गर्नु हो जुन प्रत्येक व्यक्तिलाई खतराहरूको विरुद्ध खोप दिने हो।

नेपालले पहिलो छालको विरुद्ध चीनको वुहानबाट फैलिएपछि सुरुमा अनियन्त्रित संसारको महामारीको विरुद्ध धेरै हदसम्मको ज्यान गुमाउनबाट सफलता पाएको थियो। यदि २०२० मा नेपालमा लकडाउन नगरेको भए यो खोपको उपस्थिति वा कोभिडको उपचार गर्ने पूर्ण ज्ञान बिना नै पहिलो विशाल लहरको सामना गर्नु पर्ने थियो। संयुक्त राज्य अमेरिकाको राष्ट्रपति बिडेनको नेतृत्वमा खोप अभियान वास्तवमै सुरु नभएसम्म यो एकदम नराम्रै संकेत थियो।

भारत विश्वभरि खोप उत्पादन गर्ने सबैभन्दा ठूलो उत्पादक हो र यस वर्षको अन्त्यसम्ममा अरू कुनै पनि राष्ट्रले भन्दा बढी मानिसहरूलाई खोप लगाउने सम्भावना छ। यो प्रयासले तेस्रो लहरको सम्भावना कम हुने बनाउँछ। भाइरस उत्परिवर्तन गर्न सक्दैन यदि यसले एक होस्ट फेला पार्न सकेन र खोपले तेस्रो छाल रोक्न सक्छ।

कोभिडविरुद्धको जित सबै राष्ट्रहरूको संयुक्त प्रयासबिना विश्वव्यापी रूपमा हासिल गर्न सकिँदैन, कोभिड विरुद्धको लडाइँ समग्र मानवताको लडाइँ हो। यस अवस्थामा कहीँ पनि विजय घोषणा गर्नु समयपूर्व हुनेछ, किनकि अन्तिम विजय त केवल सबै नेपालीहरूलाई खोप लगाए पछि मात्र आउन सक्छ। ती सबै जसले आफ्नो जीवन गुमाए र शोक गर्नेहरूका लागि, शोकलाई उनीहरूको सम्झनामा जीवन बचाउन खोजमा परिवर्तन गर्नुपर्दछ। कोभिडको पूर्ण उन्मूलन नभएसम्म विश्व सुरक्षित हुँदैन। गत वर्ष हामीले कल्पना गर्न सकेनौं कि यस खतराको विरुद्ध हामीसँग प्रभावकारी खोपहरू हुनेछन्, अर्को वर्ष हामी त्यस्तो ठाउँमा हुन सक्छौं जहाँ कोभिड धेरै हदसम्म कम वा निर्मूल होस् ।

नेपालमा खोप खरिद गर्न नसकेको भनेर चौतर्फी आलोचना भइरहेको बेला सरकारले कोरोना संक्रमण हुनबाट बचाउने थप ५० लाख डोज खोप खरिद गर्ने प्रक्रिया अगाडि बढाएको कुरा सार्वजनिक गरेको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्यामन्त्रीले हालै आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा दिएको जानकारीअनुसार अमेरिका, रुस, बेलायत, चीन र भारतलगायत खोप उत्पादक मुलुकसँग खोप ल्याउन औपचारिक पत्र पठाइएको र पाँच मुलुकका स्वास्थ्यमन्त्रीलाई सम्बोधन गर्दै करिब ५० लाख खोप खरिद गर्न सरकार इच्छुक भएको जानकारीसमेत दिइएको छ ।

हाल भारत सरकारले १० लाख मात्रा कोभिसिल्ड, चीन सरकारले आठ लाख मात्रा भेरोसेल र कोभ्याक्स सुविधामार्फत ३ लाख ४८ हजार कोभिसिल्ड अनुदानमा र १० लाख कोभिसिल्ड खोप खरिद गरेको छ । मन्त्रालयका अनुसार हालसम्म २६ लाख ६५ हजार ९ सय ८७ ले पहिलो मात्रा र पाँच लाख ५३ हजार पाँच सय ८९ जनाले दोस्रो मात्राको खोप लगाइसकेका छन् ।

अघिल्लो वर्ष लकडाउनमा कडाइ गरिएको कारण गाउँगाउँमा संक्रमण पुगेको थिएन। यस वर्ष भने निषेधाज्ञामा लचकता अपनाउँदा गाउँगाउँमा कोरोनाको महामारी नै फैलिएको छ । पछिल्लो समयमा ग्रामीण भेगबाट अस्पताल आउनेको संख्या बढेको छ ।

कोरोना भाइरस संक्रमितको संख्या दुई हजार नाघेपछि सरकारले स्वास्थ्य संकटकाल (जनस्वास्थ्य आपतकालीन सेवा) लगाउने तयारी गरेको आभास हुन्छ । संक्रमितको संख्या बढेपछि रोगलाई नियन्त्रण गर्न सरकारले स्वास्थ्य संकटकाल लगाउने तयारी गरेको हो कि भन्ने छलफल भएको छ । तसर्थ , नागरिक हक र मौलिक हकमा प्रतिकूल असर नपर्ने गरी स्वास्थ्य संकटकाल घोषणा गरिन्छ। यो संकटकाल राजनीतिक कारणले घोषणा गर्न लागिएको संकटकाल जस्तो होइन। बाहिर हिँड्नै नपाउने भन्ने होइन। त्यसैले संशय मान्नु नपर्ने धारणा राख्नेहरू पनि छन्।

संक्रामक रोग ऐ’न २०३०, संक्रामक रोग ऐ’न २०२० र जनस्वास्थ्य सेवा ऐ’न २०७५, विपत् जो’खिम न्यूनीकरण तथा व्यवस्थापन ऐ’न २०७४ र आवश्यक सेवा सञ्चालन ऐन २०१४ रहेको छ। यी ऐ’नको आधारमा सरकारले स्वास्थ्यमा आपत्कालीन सेवा घोषणा गर्ने हो। जनस्वास्थ्यमा गम्भीर समस्या देखियो, महामारीको अवस्था आयो भने जनस्वास्थ्य ऐनमा संकटकाल लगाउन सकिने व्यवस्था छ,’ कानुनका विज्ञको अनुसार सरकारलाई काम गर्नको लागि सजिलो होस् भनेर स्वास्थ्य संक’टकाल लगाउने हो।’

वास्तवमा निजी क्षेत्रका संरचना अथवा सम्पत्तिहरू केही समयका लागि सरकारले लिन सक्छ। जस्तैः निजी अस्पताल, विद्यालय वा व्यक्तिको घर। अहिलेको महामारीको लागि क्वारेन्टाइन बनाउन निजी विद्यालय र होटलको सरकारले प्रयोग गर्न सक्छ। समय तोकेर निश्चित समयको लागि सरकारले अस्थायी स्वामित्व स्थापना गर्न सक्छ।

कुनकुन वस्तु वा सेवामा कसरी सरकारले आफ्नो नियन्त्रण कायम गर्छ। त्यो संकटकालको आदेशमा भर पर्छ। ‘सरकारले के–के प्रयोग गर्ने भन्ने स्वास्थ्य संकटकाल घोषणा गर्दा जारी गरिने आदेशमा उल्लेख गरिएको हुन्छ।’ आदेशमा के गर्न पाइने के गर्न नपाइने भनेर उल्लेख गरिएको हुन्छ। स्वास्थ्य मन्त्रालयले चाहिने आवश्यक सामग्री खरिद गर्न चाहेमा गर्न पाउनेसम्मको आदेशमा जारी गर्न सक्छ।

विश्वभरि महामारीका रूपमा फैलिएको दोस्रो लहरको कोरोना भाइरस संक्रमणले मानव जगत्लाई नै संकटमा पारेको छ। पहिलो चरणको कोरोनाले ९/१० महिना थला–परेको व्यापार–व्यवसाय भर्खर लयमा आउन थाले पनि दोस्रो लहरको संक्रमण भयावह रूपमा फैलिएपछि फेरि उद्योग, कलकारखाना, व्यापार–व्यवसाय थला परेको छ। विगतको भन्दा दोस्रो लहरको संक्रमणले मानवीय क्षति अझै धेरै गरेको हुन सक्ने विज्ञहरू बताउँछन्।

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले जनतालाई आश्वासन दिएका छन् कि सरकारले नोभेम्बरमा सम्पन्न हुने प्रतिनिधि सभाको चुनावअघि सबै नागरिकलाई कोभिड–१९खोप प्रदान गर्नेछ। प्रधानमन्त्री ओलीले सरकारले खोप अनुदान सहयोग र खरिदका रूपमा खोप लिन विभिन्न खोप उत्पादन गर्ने देशहरू र विकास साझेदारहरूसँग कुराकानी गरिरहेको जानकारी दिए। – अन्न’पुर्ण पो’ष्टबाट । त’स्विर :- फा इल ।

९९८ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया