आइतबार ०७ आश्विन २०८०

काठमाडाैँ/ अमेरिकी सिनेटअन्तर्गतको वैदेशिक मामिला समितिमा बुधबार नेपालमा को’रोना भाइ’रसले पारेको अस’रका बारेमा छलफल भएको छ । को’भिडको महा’मारी र अमेरिकाको अन्तर्राष्ट्रिय ‘रेसपोन्स’का बारेमा भएको सुनु’वाइ कार्यक्रममा कनेक्टिकट राज्यबाट अमेरिकाको सिनेटमा प्रतिनिधित्व गर्नुहुने सिने’टर क्रिस मुर्फेले नेपाल लक्षित भएर जिज्ञासा राख्नुभएको थियो ।

उहाँले नेपालको करिब तीन करोड जनसङ्ख्या को’रोना भाइरसको मा’रमा परेको भन्दै युएसएआइडीले हालै गरेको सहयोगका बारेमा समेत चर्चा गर्नुभएको थियो । सिनेटर क्रिसले नेपालमा स्वा’स्थ्य सामग्रीको निर्यातमा भारतले बन्देज लगाएकाले अवस्था झन् नाजुक भएको भन्दै चि’न्ता व्यक्त गर्नुभएको थियो ।

को’भिड महा’मारीको लागि युएसएआइडीका लागि वरिष्ठ सल्लाहकार जेरेमी कोन्डयाकले नेपालको अवस्था भया’वह भएको उल्लेख गर्दै परी’क्षण गरिएका अधिकांशमा कोरो’नाको सङ्क्र’मण पाइएको बताउनुभयो । यो दर उ’च्च भएको उहाँको टिप्पणी थियो । उहाँले नेपाललाई अतिरिक्त सहायताका लागि योजना बनाइरहेको पनि सिनेटलाई जानकारी दिनुभयो ।

अमे’रिकाका लागि नेपालका राजदूत डा युवराज खतिवडाले सिनेटमा नेपालको विषयले प्रवेश पाएकोमा खुशी व्यक्त गर्दे भन्नुभयो, “अहिले नेपाललाई स्वा’स्थ्य आप’तकालसँग जु’ध्न मित्रराष्ट्र अमेरिकाले सहयोग गर्नु विगतमा अन्य तरिकाको गरिएको सहयोगभन्दा पनि महत्वपूर्ण हुने बताउनुभयो ।

उहाँले अमेरिकाका सम्बन्धित निकायहरुलाई नेपालको महा’मारीको असरको पछिल्लो अवस्थाका बारेमा जानकारी गराउँदै नेपाललाई विभिन्न तरिकाले सहयोगको खाँचो रहेको र त्यसका लागि अमेरिकी सरकारसँग दूतावासले अनुरोध गरिरहेको बताउनुभयो ।

अमेरिकाको मेरिल्याण्ड राज्यका लागि नेपाली मूलका पहिलो विधायक ह्यारी भण्डारीले अमेरिकी सरकारलाई सहयोग गर्न अपिल गर्दै राष्ट्रपति जो वाइडेनको प्रशासनलाई दबा’ब दिन हस्ताक्षर अभियान चलाउनुभएको छ ।

उहाँले मेरिल्याण्डबाट प्रतिनिधित्व गर्ने सिनेटरहरु क्रिस भ्यान होलान र वेन कार्डेनको कार्यालयलाई समेत नेपालको पछिल्लो अवस्थाको बारेमा जानकारी गराउँदै सहयोगको लागि सङ्घीय सरकारसँग अनुरोध गर्न पहलकदमी गरेको बताउनुभयो । रासससँग संक्षिप्त प्रतिक्रिया दिँदै भण्डारीले भन्नुभयो, “सिनेटरहरुले गर्नुभएको पहलकदमीले हामीलाई उत्साहित बनाएको छ ।”

अमेरिकाले नेपाललाई को’रोना भा’इरससँग जु’ध्नका लागि स्वा’स्थ्य उपक’रणहरु सहयोग गर्दै आएको छ । विगत एक बर्षको बीचमा युएसआइडीले तीन करोड ६८ लाख अमेरिकी डलर सहयोग गरेको छ भने डिपार्टमेन्ट अफ डिफेन्समार्फत ३१ लाख अमेरिकी डलर बराबरको स्वा’स्थ्य सामग्री सहयोग प्रदान गरिसकेको छ ।

अमेरिकामा २५ करोड जनसङ्ख्याले को’रोना भाइ’रसको खोप लगाइसकेको छ र खो’पको उत्पादन तीव्र’गतिमा हुँदै गएकाले कोभ्या’क्समार्फतको खो’प केही साताभित्र नेपाल पुग्ने अपेक्षा गरिएको छ । (रासस)

६८२ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया