आइतबार ०७ आश्विन २०८०

एजेन्सी/ को’रोना भाइ’रसको दोस्रो लहर’ले सबैलाई चकि’त तुल्याएको छ । अस्प’तालहरुमा वेड छैनन्, र बिरा’मीहरूको परिवार अक्सि’जन नपाएर चि’न्तित छन् । यस्तो अवस्थामा यदि हामीले कोरो’नाबाट टाढा रहनु छ भने हामीले आफ्नो शरीरलाई स्व’स्थ राख्नु पर्छ, जसका लागि हाम्रो फोक्सोले राम्रोसँग काम गर्न अति महत्त्वपूर्ण छ ।

कोरो’नाले हाम्रो फो’क्सोमा आ क्र म ण गर्दछ, त्यसैले हामीले हाम्रो फोक्सोको विशेष ध्यान राख्नु पर्छ । यसका लागि त्यहाँ केहि चीजहरू छन् जुन हामीले प्रयोग गर्नु हुँदैन । त्यसो भए यी कुराहरुको बारेमा थाहा पाउनुहोस् ।

र क्सी : र क्सीले हाम्रो शरीरलाई जे भए पनि क्ष’ति पुर्‍याउँछ । धेरै मात्रामा र क्सी को सेव’नले हाम्रो फो’क्सो र कलेजोमा नरा’म्रो अ’सर पार्छ । यदि तपाईं पहिलेदेखि नै फोक्सोको रो’गसँग सं’घर्ष गर्दै हुनुहुन्छ भने, त्यसो भए तपाईंले र क्सी को सेव’नबाट अलग रहनु पर्छ ।

बढी नुन : नुनले हाम्रो खानाको स्वाद बढाउँदछ, तर यदि तपाईं धेरै नुन खान्नुहुन्छ भने, यो तपाईंको फोक्सोको लागि धेरै खत’रनाक हुन सक्छ । उ’च्च सोडियम आहारको कारण मानिसहरूमा दमको लक्ष’णहरू देखा पर्न थाल्छ । त्यसकारण हामीले अत्य’धिक नुनको से’वन गर्नु हुँदैन ।

फ्राइड खाना : तारेको खाना, हाम्रो स्वा’स्थ्यको लागि राम्रो ठानिदैन, किनकि यस्ता खानेकुराले सास फेर्न गा’ह्रो हुन सक्छ । साथै, मोटोपना पनि बढ्छ, जसको कारण यसले हाम्रो फोक्सोमा न’राम्रो प्रभाव पार्छ । तसर्थ, हामीले भुटेको खाना खानु हुँदैन ।

कोल्ड पे’य : यदि तपाईं आफ्नो फोक्सोलाई स्व’स्थ राख्न चाहानुहुन्छ भने तपाईले बिभिन्न प्रकारको सफ्ट पे’य पदार्थ खानु हुँदैन र यदि तपाईं सफ्ट पे’य पदार्थ पिउनुहु’न्छ भने तपाईंले यसलाई टाढा बस्नुपर्दछ, किनभने यसमा चिनीको उ’च्च मा’त्रा हुन्छ । त्यहि समयमा, यदि एक व्यक्तिले हप्तामा पाँच भन्दा बढी सफ्ट ड्रिं’क खान्छ, भने उनले पनि चाँडै ब्रोंका’इटिसको सम’स्याको सा’मना गर्नुपर्नेछ ।

धुम्र’पान : धूम्र’पान प्याकेटमा यो पनि स्प’ष्ट रूपमा लेखिएको छ कि यो हाम्रो शरीर र फोक्सोको लागि ठीक छै’न । यसको बाव’जुद धेरै मानिसहरू धूम्र’पान गर्छन् र उनीहरूको शरीरलाई हा’नी गर्दछन् । धूम्र’पानले सिधै हाम्रो फोक्सोलाई अ’सर गर्छ, त्यसैले हामीले यसबाट अलग रहनु पर्छ ।

८२३ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया