मंगलबार १६ आश्विन २०८०

काठमाडौ/ सत्तारुढ नेकपा (एमाले) अध्यक्ष तथा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र नेता माधवकुमार नेपालबीच लामो समयको संवादही’नता तोडिए’सँगै राजनीतिक वृत्तमा सकारात्मक सन्देश प्रवाह भएको छ ।

सरकारको नेतृत्व गरिरहेको संसद्को ठूलो दलका शीर्ष तहमा सर्वोच्च अदाल’तको फैस’लाबाट प्रतिनिधिसभाको पुनःस्थापना तथा एमाले र नेकपा (माओवादी केन्द्र) बीचको एकतालाई पूर्ववत् अवस्थामा फर्काइ दिएपछि चरम वि’वाद उत्पन्न भएको थियो ।

माओवादी केन्द्रसँगको २०७५ जेठ ३ गतेको एकतापूर्वको अवस्था उत्पन्न भएपछि एमालेका अध्यक्ष ओलीले गत फागुन २८ गते केन्द्रीय कमिटीको विशेष बैठकबाट भएका निर्णयमा नेता नेपाल र झलनाथ खनाल पक्ष’ले असन्तु’ष्टि जनाउँदै समानान्तर गतिविधि गर्दै आएको थियो ।

प्रधानमन्त्री ओली’विरुद्ध अविश्वा’सको प्रस्ताव आउन सक्ने र त्यसमा नेपाल पक्षका सांसदले मत दिन सक्ने अनुमानपछि अध्यक्ष ओली उक्त समूहप्रति क’डा हुनुभएको थियो । दुवै पक्ष’बीच समूहगत रुपमा गत चैत २ गते पार्टीको केन्द्रीय कार्यालय धुम्बाराहीमा छल’फल भए पनि कुनै सहमति भएको थिएन ।

नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी स्थापनाको दिनको अघिल्लो दिन अध्यक्ष ओली र नेता नेपालबीच बुधबार साँझ राजधानीको नागपोखरीस्थित होटल मेरियटमा भएको भेटवा’र्तापछि उहाँहरूले त्यहाँ उपस्थित सञ्चारकर्मीसँग कुनै प्रति’क्रिया नदिए पनि दुवै प्रफुल्लित मुद्रामा बाहिरिनुभएको थियो ।

उहाँहरूबीच एकाएक भएको भेट’वार्ताको समाचार सङ्कलन गर्न त्यहाँ पुगेका राष्ट्रिय अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यका प्रतिनिधिले आग्रह गर्दा पनि नेता नेपालले प्रति’क्रिया दिन मान्नु भएन भने सुरक्षा’कर्मीको घे’राका कारण प्रधानमन्त्री ओली निस्कँदा पत्रकार उहाँ नजिक पुग्न सकेका थिएनन् ।

वार्ता’स्थलमा नेतासँगै उक्त होटेलबाट बाहिर निस्कनुभएका प्रधानमन्त्री ओलीको विशेष आर्थिक सल्लाहकार मोती दुगडले शीर्ष नेताहरूको संवाद हुनु सकारात्मक भएको उल्लेख गर्दै वा’र्तामा भएका विस्तृत विषयबारे भने अन’भिज्ञता व्यक्त गर्नुभयो ।

उहाँले भन्नुभयो, “मुलुकको विकास र परिवर्तनका लागि त्या’ग र सङ्घ’र्ष गरेका दुवै ठूला नेताहरू राजनीतिको क्षेत्रमा परिपक्व भएकाले उहाँहरू मिल्दा देश र जनतालाई लाभ हुन्छ । उहाँहरू प्रफुल्लित मुद्रामा बाहिरिनुभएको तपाईँहरूले पनि देख्नुभएको छ । यो सकारात्मक सङ्केत हो ।”

पार्टीविरो’धी गति’विधि गरेको आरो’पमा नेता नेपाल, भीमबहादुर रावल, सुरेन्द्र पाण्डे र घनश्याम भुसाललाई पार्टीले छ महिनाका लागि नि’लम्बन गरेको थियो भने दुई दिनअघि उहाँहरूसहित २७ जना सङ्घीय सांसदलाई प्रतिनिधिसभा सदस्यका हैसियतमा थप स्पष्टी’करण सोधिएको थियो ।

एमालेका ह्वीप’विपरीत ‘फ्लोर क्रस’ गरी कर्णाली प्रदेशसभामा माओवादी केन्द्रका मुख्यमन्त्री महेन्द्रबहादुर शाहीलाई विश्वासको मत दिने एमालेका प्रदेश सांसद प्रकाश ज्वालासहित पाँच जनालाई पनि स्पष्टी’करण सोधिएको छ ।

स्पष्टीकरणको जवाफ तयार हुँदै गरेको अवस्थामा आज अध्यक्ष ओली र नेता नेपालबीच बेग्लाबेग्लै संवाद भएपछि पार्टीमा हुने सक्ने विभाजन रो’किन सक्ने र मुलुकले राजनीतिक स्थिरता पाउन सक्नेमा नेता–कार्यकर्ता र जनस्तरमा सका’रात्मक सन्देश प्रवाह भएको हो ।

वि’वाद बढेपछि अध्यक्ष ओलीले नेपाल प’क्षसँग समूहमा वा’र्ता नगर्ने तर व्यक्तिगत तहमा वा’र्ता गर्न भने आफू तयार रहेको जनाउँदै आउनुभएको थियो भने नेता नेपालले आफू प्रधानमन्त्री ओलीको सरकारी निवासमा वा’र्ताका लागि नजाने र एक्कै वा’र्तामा नबस्ने अडा’न राख्दै आउनु भएको थियो ।

दुवै प’क्षका दोस्रो तहका नेताले ‘जनताको बहुदलीय जनवाद’ को विचार र सूर्य चिह्नप्रतिको समान निष्ठा भएका नेता–कार्यकर्ताबीच व्यक्तिगत आवेगका आधारमा विभा’जन हुन नहुने भएकाले वा’र्ताको पहल गर्दै आएका थिए । प्रधानमन्त्री ओलीसँग बुधबार नै एमालेका स्थायी कमिटी सदस्य योगेशकुमार भट्टराईले बालुवाटारमा भेटी अध्यक्ष ओलीले लच’कताका साथ एकता बचाउन विशेष पहल लिनुपर्ने बताउनुभएको थियो ।

१२०९ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया