शनिबार १६ मंसिर २०८०

एजेन्सी / गधाको दुध पनि किनबेच हुन्छ ? पछिल्लो समय त्यसको अभ्यास भइरहेको छ । खासमा भर्खरै जन्मेका बच्चाका लागी अमृत नै साबित हुने चिकित्सकहरु पनि बताउँछन् ।

भारतका विभिन्न स्थानमा गधाको दुध ब्यबसायिक रुपमा नै किनबेच सुरु भएको छ । जसलाई प्रतिचम्चा ५० रुपैयाँका दरले किनबेच भइरहेको भारतीय मिडियाको भनाई छ ।

गधाको दुधमा विषेश पौष्टिक तत्व पाइने युनिभर्सिटी अफ एग्रीकल्चर साइन्सका प्राध्यापकहरुले हालै एक कार्यक्रमको आयोजना नै गरेर आम सर्वसधारणलाई अब ब्यबसायिक रुपमा पनि दुध दिने गधा पाल्न आवश्यक रहेको बताएका छन् ।

प्राध्यापकहरुका अनुसार गधाको दुधमा आमाको दुधमा पाइने बराबरको पौष्टिक तत्व हुन्छ । जसमा लाइसोजाइम लगायतका तत्वहरु पाइने हुनाले यो अमृत समान हुने उनीहरुको भनाई छ ।

यो पनि – स्वीकृति नलिने पात्रो र भित्तेपात्रोलाई एक लाखसम्म ज’रिवाना गरिने, काठमाडौं / नेपाल प’ञ्चा’ङ्ग निर्णायक विकास समितिको स्वीकृति नलिई प्रकाशन गरिने भित्तेपात्रो (क्यालेन्डर) र पात्रो (पञ्चाङ्ग) का सञ्चालकलाई रु १० हजारदेखि रु एक लाखसम्म का’रबाही गरिने भएको छ ।

संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालयले समितिको आ’न्तरिक दिग्दर्शन, २०७९ स्वीकृत गरी विधिसम्मत रुपमा प्रकाशन नहुने भित्तेपात्रो र पात्रोका सञ्चालकलाई का’नुनी का’रबाही गर्ने निर्णय गरेको हो ।

मन्त्रिपरिषद्ले विसं २०७७ पुस २० गते समितिको गठन आदेश स्वीकृत गरी नेपाल राज्यभरबाट प्रकाशन हुने पात्रो र भित्तेपात्रोको स्वीकृति दिने अधिकार समितिलाई दिएको थियो । गठन आ’देश सरकारले २०७८ साउनमा नेपाल राजपत्रमा प्रकाशन गरेको थियो ।

समितिको स्वीकृति नलिई प्रकाशन हुने पात्रो र भित्तेपात्रोको अनुगमन गर्न मन्त्रालयका संस्कृति महाशाखा प्रमुख सहसचिव डा. सुरेशसुरस श्रेष्ठको संयोजकत्वमा पाँच सदस्यीय केन्द्रीय अनुगमन समिति गठन गरिएको छ ।

समितिमा गृह मन्त्रालय, आन्तरिक व्यवस्था महाशाखाका उपसचिव भीमकान्त शर्मा, संस्कृति मन्त्रालयका उपसचिव पुण्यमाया गुरागाईं, समितिका कार्यकारी निर्देशक सूर्यप्रसाद ढुङ्गेल र पञ्चाङ्गकार मुरारीराज पाण्डे सदस्य रहेका छन्।

समितिले आवश्यकताअनुसार उपसमिति पनि गठन गर्न सक्ने व्यवस्था दिग्दर्शनमा गरिएको छ । दिग्दर्शनमा विद्युतीय पात्रो र भित्तेपात्रोले पनि समितिको स्वीकृति लिनुपर्ने व्यवस्था गरिएको छ । अनुगमनका क्रममा स्वीकृति नलिएको पाइएमा कानुनअनुसार विद्युतीय पात्रो र भित्तेपात्रोलाई पनि कारबाही गरिने समितिका कार्यकारी निर्देशक ढुङ्गेलले बताए।

अनुगमन समितिले अनधिकृत रुपमा ७७ जिल्लाबाटै प्रकाशन हुने पात्रो र भित्तेपात्रोको अध्ययन गरी सूचना सङ्कलन गर्ने भएको छ । यसका लागि संस्कृति मन्त्रालयले गृह मन्त्रालयमार्फत ७७ जिल्लाका प्रमुख जिल्ला अधिकारीलाई परिपत्र गर्ने तयारी गरेको छ ।

समितिमा हालसम्म आगामी वर्ष २०८० का लागि एक सय ५० भित्तेपात्रोले स्वीकृति लिएका छन् । हाल अनलाइनमार्फत स्वीकृति लिने भित्तेपात्रोको सङ्ख्या बढिरहेको कार्यकारी निर्देशक ढुङ्गेलले बताए । समितिको स्वीकृति लिएर १५ वटा पात्रो भने गत माघमै प्रकाशन भइसकेका छन् ।

१८५ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया