बिहिबार ११ आश्विन २०८०

काठमाडौं / पशुपति क्षेत्र विकास कोषले महाशिवरात्री पर्वका लागि सबै तयारी पूरा भएको बताएकाे छ । शुक्रवार साँझ नै कोषका कोषाध्यक्ष नारायण सुवेदीले शिवरात्रिका लागि सबै तयारी पूरा भइसकेको बताउनुभएको थियो ।

उहाँले महाशिवरात्रिमा भक्तजनलाई पूजा आराधनाका लागि शनिवार बिहान ३ बजेदेखि चार वटै ढोका खुला गर्ने बताउनुभयो । उहाँले वृद्धवृद्धाका लागि लाइनमा बस्नुनपर्ने व्यवस्था मिलाएको र एक जना आफन्तले वृद्धवृद्धालाई मन्दिरमा दर्शनका लागि लैजान पाउने व्यवस्था गरेको पनि जानकारी दिनुभयाे ।

पर्वलाई व्यवस्थित बनाउन भकुण्डोलमा नेपाल प्रहरी र सशस्त्र प्रहरी बलको मूल शिविर रहनेछ । मूल शिविरसँगै खोजखबर कक्षको व्यवस्थापन गरिनेछ ।

मेला क्षेत्र र दर्शन मार्गलाई लक्षित गरी सीसीटीभी क्यामेरा जडान गर्ने, दर्शन मार्गमा ब्यारिकेड जडान लगायतकाे काममा र मन्दिरभित्र भिड व्यवस्थापनका लागि नेपाली सेनाको विशेष सहयोग हुनेछ । मन्दिर परिसरमा स्वयंसेवकका लागि नेपाल स्काउट लगायतका चार हजार स्वयंसेवक रहनेछन् ।

पशुपतिनाथ मन्दिर नजिकै कोर क्षेत्रमा डाक्टर, नर्स, औषधि र बेडसहितको नेपाली सेनाको मूल स्वास्थ्य शिविर रहनेछ भने सशस्त्र प्रहरी, नेपाल प्रहरीसमेतका गरी झन्डै ५० वटा स्वास्थ्य शिविर रहेनछन् । आ’पत्कालीन अवस्थाका लागि एम्बुलेन्स र आ’गो नियन्त्रक साधन उपलब्ध हुनेछ ।

त्यस्तै जुत्ता, चप्पल व्यवस्थापन दर्शन लाइनलाई पायक बनाएर भुवनेश्वरीमा दक्षिणामूर्ति रुद्रगाडेश्वर दर्शन मार्ग, भुवनेश्वरी नजिक शंकराचार्य मठ पछाडि, बज्रघर दक्षिणतर्फ, राममन्दिर नजिक बाग्मतीपारि गरी पाँच ठाउँमा व्यवस्थापन गरिने कोषले जनाएको छ ।

त्यस्तै चन्दन वितरण दर्शन गरेर निस्किने कोर क्षेत्रभित्र, जयबागेश्वरी, ब्रजघर अगाडि दक्षिण ढोका र तिलगङ्गामा समेत रहनेछ । त्यस्तै कोषले प्लास्टिक, काँच, सिसाजस्ता फुट्ने प्रकृतिको कप, प्लेट र सामग्रीहरूको प्रयोगमा रोक लगाएको छ ।

दर्शन मार्गको रूपमा गुह्वेश्वरी—गौरीघाट, उमाकुण्ड—दक्षिणामूर्ति हुँदै रुद्रगाडेश्वर उत्तर ढोकाबाट—१ लाइन, मित्रपार्क—जयबागेश्वरी—इँटापाखा भएर भुवनेश्वरीकाे फलामको सानो ढोका हुँदै पश्चिम ढोकाबाट—१ लाइन, बत्तिसपुतली—गौशाला, एअरपोर्ट—तिलगङ्गा भएर पिङ्गलास्थान—सुमार्गी भवन अघिबाट चार शिवालय—पञ्चदेवल हुँदै दक्षिण ढोकाबाठ १ प्लस १ लाइन गरी बाहिरीरूपमा तीन ठाउँबाट दर्शन लाइन रहनेछन् ।

तिलगङ्गा राममन्दिरतर्फ समेत आवश्यकताअनुसार एक लाइन हुनेछ भने नित्य दर्शनार्थीका लागि बिहान ७ बजेभित्र भुवनेश्वरीकाे फलामको सानो ढोकाबाट प्रवेशको व्यवस्था हुनेछ ।

त्यस्तै पार्किङ तथा ट्राफिक व्यवस्थापनका लागि तिलगङ्गा कोरिडोरको उपलब्ध ठाउँ, पशुपति क्षेत्र विकास कोषको कार्यालय, प्रहरी वृत्त ट्राफिक प्रहरी विभाग गौशाला, सिफल चौरको उपलब्ध ठाउँ, गुह्येश्वरीपारि गरी पाँच ठाउँमा व्यवस्थापन गरिएको छ ।

त्यस्तै एअरपोर्ट, गौशाला, चाबहिलको रिङरोडमा यात्रुहरूको चा’पलाई ध्यानमा राखी सडकको आधा भागमा सार्वजनिक गाडी गुड्न दिने र आवश्यकताअनुसार डाइभर्सनको समेत व्यवस्था मिलाइनेछ । सडक छेउमा फुटपाथका कुनै पनि पसल राख्न नदिने कोषले जनाएको छ ।

कोषले मन्दिर परिसरमा मा’सु, जाँ’ड–र’क्सी तथा कुनै पनि प्रकारका न’शा’लु पदार्थ नखान र बिक्री नगर्न आग्रह गरेको छ । कोषले यस पटकको महाशिवरात्रिमा झन्डै २० लाख दर्शनार्थीले पशुपतिको दर्शन गर्ने अभिलाषा राखेको छ ।

१९७ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया