शनिबार २३ मंसिर २०८०

हेटौँडा / हेटौँडा उपमहानगरपालिकामा हाँत बाँ’धिएका एक १२ वर्षीय बालक रु’खमा झु”ण्डिएको अवस्थामा फे’ला परेका छन् । जिल्ला प्रहरी कार्यालय मकवानपुरका अनुसार १२ वर्षीया बालकको आ”त्मह”’त्या नभई ह”त्या भएको हुनसक्ने आशं’कामा अनु’सन्धान अगाडि बढाएको छ । घ”टना हेटौँडा–१६, स्थित हटिया नजिक बाबेडाँडाको हो ।

मुस्कान भनिने सुजन थिङ नाम गरेका बालक स्थानीय सामुदायिक वनभित्र रुखमा हात बाँ’धिएको अवस्थामा झु”’ण्डिएको फे’ला परेको मकवानपुरका प्र”हरी नायव उपरीक्षक टेकबहादुर कार्कीले जानकारी दिए । बालकको ह”’त्या भएको आशं’कामा प्रहरीले सो’धपुछका लागि स्थानीय दुई जनालाई निय’न्त्रणमा लिएको छ ।

डीएसपी कार्कीले दुई जनालाई हि’रासतमा राखेर सो’धपुछ भइरहेको जानकारी दिए । ‘बालक झु”ण्डिए को अवस्थामा फे’ला परेको हो । दुवै हात बाँ’धि’एकोले ह”’त्या भएको हुन सक्ने देखिएकोले अनु’सन्धान गर्दैछौं ।

पो”’ष्टमार्टम रिपोर्टपछि थप विषय खुल्छ,’ कार्कीले भने । घरबाट करिब २ सय मिटरको दुरीमा रहेको सामुदायिक वनको रु’खमा कपडाको डो’रीको पा’सो लगाई बालक झु”ण्डि’एको खबर स्थानीयले प्र”हरीलाई गराएका थिए ।

खबर आउनासाथ प्र”हरी घ”टना स्थल पुगेको र दुई जनालाई प”क्राउ गरेर ल्याएको कार्कीले बताएका छन् । बालकको श”व पो”स्टमार्टमका लागि हेटौंडा अस्प’तालमा राखिएको उनले जानकारी दिए ।

यो पनि :- मेलम्ची खोलाको पानी काठमाडौँ ल्याउँदा दिइने लेबी टुङ्ग्याउने तयारी :

काठमाडौं / मेलम्ची नदीबाट खानेपानी ल्याएबापत त्यस क्षेत्रलाई तिरिने रकम (लेबी) टुङ्गाउन तयारी अघि बढाइएको छ । खानेपानी महसुल निर्धारण आयोग बन्न लागेको र लेबीको विषय पनि त्यसमै समेटिने खानेपानी मन्त्रालयका प्रवक्ता शोभाकान्त पौडेलले जानकारी दिए।

उनका अनुसार खानेपानी महसुल निर्धारण ऐनमा आयोगको व्यवस्था रहेको र त्यसले नै लेबीको विषय टुङ्गो लाउने उनले बताए। प्रवक्ता पौडेलले भने, “मन्त्रालयले आवश्यक तयारी गरिरहेको छ । लेबी तत्काल आजको भोलि लागू गरिहाल्ने विषय नभएकाले पर्याप्त छलफल र तयारी गरेर मात्र कार्यान्वयन गराइनेछ ।”

राजस्वको विषयमा सरकारले स्थानीय तह, प्रदेश र सङ्घलाई कति र कसरी उपलब्ध गराउने भनी राष्ट्रिय प्रकृति स्रोत तथा वित्त आयोगसँग पनि छलफल गर्नुपर्ने उनको भनाइ थियो । राजस्व निर्धारण गर्ने विषय ऐनमा प्रष्ट उल्लेख भएकाले सोही आयोगले लागू गर्ने प्रवक्ता पौडेलले बताए। उनका अनुसार अहिले दैनिक रु १७ करोड लिटर पानी ल्याइएको र त्यसबापतको रकम सम्बन्धित पक्षले पाउनेछ ।

भविष्यमा दैनिक ५१ करोड लिटर पानी आएपछि त्यसको पनि भुक्तानी दिइने छ । दातृ निकायबाट सञ्चालित आयोजनामा लाभको केही भाग स्थानीयस्तरमा दिनुपर्छ भन्ने मान्यता रहँदै आएको मेलम्ची खानेपानी विकास समितिका प्रवक्ता राजेन्द्रप्रसाद पन्तले बताए।

खानेपानी आयोजना बन्दा स्थानीय क्षेत्रको पनि लाभ होस् र जलाधार क्षेत्रको पनि संरक्षणको मान्यता राखिएको र सोही आधारमा लेबी उपलब्ध गराइने उनले बताए । मेलम्ची खानेपानी आयोजनामा स्थानीयस्तरमा दिइने लेबीका लागि बनाइएको खाका स्वीकृतिको क्रममा रहेको उनले बताए।

आयोजना सम्पन्न भएर पानी पूरै ५१ करोड लिटर आएपछि खुद नाफाबाट केही रकम दिइने प्रवक्ता पन्तले बताए। अझै आयोजना सम्पन्न भइनसकेर निर्माण काम भइरहेको छ ।

आयोजना सुरु भएपछि नै स्थानीय क्षेत्रका लागि विभिन्न काम भइरहेको जनाइएको छ । आयोजनाले सामाजिक विकास, भौतिक विकासलगायत क्षेत्रमा लगानी गरिरहेको छ । अहिले मेलम्ची नदीबाट मात्रै पानी ल्याइएकामा आयोजना सम्पन्न हुँदा लार्के र याङ्ग्री नदीबाटसमेत पानी काठमाडौँ ल्याइने भएको छ । आयोजनास्थल हेलम्बु गाउँपालिकामा पर्छ भने मेलम्ची खानेपानी विकास समितिको कार्यालय मेलम्चीमा रहेको छ ।

वर्षायाममा बन्द गरिएको उक्त आयोजनाको खानेपानी वितरण गत मङ्सिर २३ गतेदेखि पुनः सुरु भएको थियो ।अहिले आएको पानी झण्डै छ महिनासम्म वितरण गर्न सकिने आयोजनाले बताउँदै आएको छ ।

विसं २०७७ चैतमा पहिलोपटक मेलम्चीको पानी अस्थायी रुपमा काठमाडौँ उपत्यकामा वितरण गरिएको थियो । विसं २०७८ असार १ मा मेलम्ची खोलामा आएको बाढीका कारण त्यो वर्ष लामो समय पानी वितरण हुनसकेको थिएन । मर्मत गरेर पहिलो पटक वितरण गरिएको झण्डै एक वर्षपछि गतवर्ष चैतमा दोस्रोपटक पानी वितरण गरिएको थियो ।

वर्षा सुरु भएसँगै सुरुङमा क्ष’ति नपुगोस् भनी बन्द गरिएकोमा वर्षा सकिएपछि अहिले पुनः वितरण भइरहेको छ । तटीय क्षेत्रमा सुधारका काम नगरेसम्म वर्षमा पानी ल्याउन सकिने अवस्था नभएको समितिले बताउँदै आएको छ ।

१०४ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया