आइतबार १७ मंसिर २०८०

सपना त हामीले देखेका नै छौँ । तर तपाईले सपनामा खाना खाँदै गरेको देख्नु भएको छ भने त्यसकाे अर्थ के होला ? भन्ने जिज्ञासा तपाईलाई अवश्य नै परेको होला ।

आज हामी सपनामा खाना खाईरहेको देख्नुको मतलव के हो भन्ने बारेमा जानकारी दिनेछौँ । स्वप्न शास्त्रका अनुसार हामीले सपनामा खाना खाईरहेको देख्यौँ भने त्यसको अर्थ हाम्रो जीवन कसैले रोक्न नसक्ने मोडमा जाँदैछ भन्ने बुझ्नुपर्दछ ।

हामीलाई विभिन्न समस्याले सता’उँछन् भन्ने जान्नुपर्दछ । तर यस्तो सपना देख्दा रोगी बन्नबाट भने ब’च्नु’हुन्छ ।

यो पनि :- घुर्ने बानी कसरी हटाउने ? यस्ता छन् समाधानका केहि उपायहरु : हामी मध्ये कति जना घुर्छौं भनेर कसैलाई थाहा छैन। जसका कारण घुर्नेको निद्रामा मात्रै ग’डबड हुने होइन वरपरका मानिसलाई पनि निकै समस्या हुन्छ ।
कतिपय अवस्थामा त घुर्ने कारणले मानिसको विवाहसमेत भ’ङ्ग भएको छ ।

हामी किन घुर्छौं ?

जब हामी निद्रामा श्वास लिन्छौं र बाहिर निस्कन्छौं, हाम्रो घाँ’टी र टाउ’कोको नरम त’न्तुमा क’म्पनको कारण घुर्छौं।यी नरम त’न्तुहरू हाम्रो नाकको भाग, टन्सिल र मुखको माथिल्लो भागमा हुन्छन्।जब तपाईं सुत्नुहुन्छ, वायुमार्ग आरामदायी अवस्थामा हुन्छ, तब हावाले भित्र र बाहिर जान ब’ल प्रयोग गर्नुपर्छ, जसले नरम तन्तुहरूमा क’म्पन निम्त्याउँछ।

यसलाई रोक्न के गर्न सक्छौं ?

घुर्ने रोक्नको लागि, श्वासनली खुला राख्न आवश्यक छ। यो गर्न, त्यहाँ धेरै यस्ता प्रविधिहरू छन् जुन अपनाउन सल्लाह दिइन्छ।

र’क्सी परहेज

म’दिराले सुत्ने बेलामा मांसपेशीहरूलाई थप आरामदायी बनाउँछ र यसको कारणले गर्दा श्वास’नली साँघु’रो हुन्छ। यस्तो अवस्थामा सुत्नुअघि म’दिरा से’वन नगर्न सल्लाह दिइन्छ ।

एक तर्फ कोल्टे सुत्ने

जब तपाईं उतानो सुत्नु हुन्छ, तपाईंको जिब्रो, चिउँडो, र चिउँडो मुनिको फ्याटी टिस्युले तपाईंको श्वासनलीलाई रोक्न सक्छ। यस्तो अवस्थामा यदि तपाईं घुर्नु हुन्छ भने, त्यसपछि एक तर्फ कोल्टे सुत्नुहोस्।

नाक स्ट्रिप्स

बजारमा धेरै उत्पादनहरू उपलब्ध छन् जसले घुर्न रोक्न मद्दत गर्दछ। नाक स्ट्रिपहरू पछाडिको विचार यो हो कि तिनीहरूले तपाईंको नाक खुला राख्छन्। तपाईंले आफ्नो नाकबाट घुर्दा तिनीहरूले काम गर्छन्। तर तिनीहरू वास्तवमा प्रभावकारी छन् भन्ने थोरै प्रमाणहरू छन्।

नाक सफा राख्ने

यदि तपाईलाई रुघाखोकी लागेको छ र तपाईको नाक बन्द छ भने तपाईले घुर्ने सम्भा’वना बढी हुन्छ। यस्तो अवस्थामा सुत्नुअघि नाक राम्रोसँग सफा गर्नुपर्छ । तपाईं नाक सफा गर्न नाक डिकन्जेस्टेन्ट पनि प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ।

यसो गर्दा नाकको अति सूक्ष्म र’क्त कोशिकाहरू सु’न्निने समस्याबाट राहत मिल्छ। यो सामान्यतया एलर्जीको कारणले पनि हुन्छ। यसले नाकबाट तुरुन्तै रा’हत दिन्छ।

तौल कम गर्ने

यदि तपाईको तौल बढी छ भने, तपाईको चिन नजिकैको धेरै बोसो भएको तन्तु हुन सक्छ। यसले श्वासनलीलाई साँघुरो गरेर हावाको बाटोमा बा’धा पु¥याउन सक्छ। यस्तो अवस्थामा, स्वस्थ तौल कायम राख्दा घुर्नेबाट रा’हत पाउन सकिन्छ।

१७५ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया