मंगलबार ०९ आश्विन २०८०

हि’न्दू धर्ममा, शंख प्रायः पूजामा प्रयोग गरिन्छ । दैनिक शंख बजाउँदा घरको नका’रात्मकता हट्छ भन्ने धार्मिक विश्वास छ । यसका साथै घरको क’लह र क्लेशबाट पनि मुक्ति मिल्छ । यति मात्र होइन माता लक्ष्मीको साथमा भगवान विष्णुको कृपा पनि रहन्छ । Ace मा शंख बजाउने शास्त्रीय नियम के हो र कसरी प्रयोग गर्ने भन्ने बारे थाहा छ, घरमा सुख, समृद्धि र शान्ति कायम रहन्छ ।

शंख यसरी प्रयोग गर्नुपर्छ :

शास्त्र अनुसार घरमा दुई प्रकारका शंख राख्नुपर्छ । एउटा पूजा-अभिषेकको लागि र अर्को खेल्नका लागि। वास्तवमा जुन शंख बजाएर बजाइन्छ पूजामा प्रयोग गर्नु हुँदैन। अर्थात् उनको पूजा-अभिषेक आदि गर्नु हुँदैन। जुन शंखले पूजा गरिन्छ, त्यसलाई फुक्नु हुँदैन । किनभने यसो गर्दा ऊ झू’टो बन्छ। शंखलाई पूजा घर वा पूजास्थलमा सेतो कपडामा बेरेर राख्नुपर्छ। भगवान विष्णुलाई शंखद्वारा जल अर्पण गर्नु शुभ मानिन्छ।

तर, यो सधैं ध्यानमा राख्नु पर्छ कि सूर्य देवता र भगवान शिवलाई शंखबाट जल चढाइँदैन। शंख बजाउनुअघि गंगाजलले शुद्ध गर्नुपर्छ । यदि गंगाजलको व्यवस्था छैन भने शंखलाई सामान्य पानीले पनि सफा गर्न सक्नुहुन्छ। यसका अलावा पूजाको शंखमा पानी सधैं राख्नुपर्छ। साथै पूजामा त्यो पानी प्रयोग गरेपछि घरमा छर्किनुपर्छ । यसो गर्दा घरमा सकारात्मक उ’र्जाको संचार हुन्छ र सुख शान्ति कायम रहन्छ।

शंख १४ रत्न मध्ये एक हो :

पुराणमा वर्णित कथा अनुसार शंख १४ रत्नमध्ये एक हो । शंखको उत्पत्ति समुद्र मन्थनको क्रममा भएको हो । यो पनि मानिन्छ कि शंख देवी लक्ष्मीको भाइ हो। यो भगवान विष्णुसँग पनि सम्बन्धित छ। धार्मिक किंवदन्ती अनुसार, शंख भगवान विष्णुको गहना मध्ये एक हो। यस्तो अवस्थामा शंख बजाउने घरमा माता लक्ष्मीको साथमा भगवान विष्णुको वास हुने विश्वास छ ।

यो पनि :- बुधवार गणपतिको आशीर्वाद प्राप्त गर्ने यो छ सरल उपाय, यी काम गर्नाले सबै समस्या हट्नेछ : हिन्दू धर्ममा कुनै पनि शुभ कार्यको सुरुवात गणपतिको पूजाबाट गरिन्छ । बुधबार गणेशलाई समर्पित हप्ताको दिन हो। त्यसैगरी चतुर्थी तिथिमा गणेशको पूजा गर्ने व्यवस्था छ । यस दिन भगवान गणेशको पूजा गर्नाले सबै दुःखबाट मुक्ति मिल्ने र भगवान गणेशको आशीर्वाद प्राप्त हुने धार्मिक विश्वास छ ।

श्रद्धालु गणेश भगवानको आराधना गर्नाले भक्तजनका सबै समस्या र बा’धाहरू हट्ने धार्मिक विश्वास छ । गणेश जीलाई विघ्नहर्ता पनि भनिन्छ। भगवान गणेशलाई पूजामा मोदक चढाएर दुर्वा चढाउँदा उहाँ धेरै प्रसन्न हुनुहुन्छ र भक्तहरूलाई वरदान दिनुहुन्छ। गणेशको आराधना गरेपछि बुधबार गणेशको आराधना गर्नुपर्ने जनविश्वास रहेको छ ।

गणेश स्तुति :

मुदा करात्तमोदकं सदा विमुक्तिसाधकं कलाधरावतंसकं विलासिलोकरञ्जकम्।
अनायकैकनायकं विनाशितेभदैत्यकं नताशुभाशुनाशकं नमामि तं विनायकम् ।। १।। नतेतरातिभीकरं नवोदितार्कभास्वरं नमत्सुरारिनिर्जकं नताधिकापदुद्धरम् । सुरेश्वरमं निधीश्वरं गजेश्वरं गणेश्वरं महेश्वरं तमाश्रये परात्परं निरन्तरम् ।। २।।

समस्तलोकशंकरं निरस्तदैत्यकुञ्जरं दरेतरोदरं वरं वरेभवक्त्रमक्षरम् । कृपाकरं क्षमाकरं मुदाकरं यशस्करं नमस्करं नमस्कृतां नमस्करोमि भास्वरम् ।। ३।।
अकिंचनार्तिमार्जनं चिरंतनोक्तिभाजनं पुरारिपूर्वनन्दनं सुरारिगर्वचर्वणम् ।
प्रपञ्चनाशभीषणं धनंजयादिभूषणं कपोलदानवारणं भजे पुराणवारणम् ।।४।।

नितान्तकान्तदन्तकान्तिमन्तकान्तकात्मजमचिन्त्यरुपमन्तहीनमन्तरायकृन्तनम्।हृदन्तरे निरन्तरं वसन्तमेव योगिनां तमेकदन्तमेव तं विचिन्तयामि संततम् ।। ५।। महागणेश पञ्चरत्नमादरेण योऽन्वहं प्रगायति प्रभातके हृदि स्मरन् गणेश्वरम् । अरोगतामदोषतां सुसाहितीं सुपुत्रतां समाहितायुरष्टभूतिमभ्युपैति सोऽचिरात् ।। ६।।

१४५ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया