आइतबार २१ जेठ २०८०

काठमाडौं / काठमाडौँ महानगरपालिकाले अ’वै’ध रुपमा निर्माण भएका र सार्वजनिक जग्गा मि’चेर निर्माण गरिएका सम्पूर्ण संरचना भ’त्काउने काम निरन्तर जारी राख्ने भएको छ ।

“यो अभियानको रुपमा सञ्चालन गर्ने हो, कामपाको ३२ वटै वडामा अवैध रुपमा निर्माण भएका संरचना बाँकी राखिने छैन”, कामपा प्रमुख बालेन्द्र साहको सचिवालय सदस्य सुनिल लम्सालले भन्नुभयो । नक्सा पास नगरी निर्माण भएका र नक्सा पासअनुरुप निर्माण नगरिएका दुवै संरचना हटाइने उहाँले बताउनुभयो ।

“संरचना निर्माणको सम्बन्धमा पहिला कागजपत्र देखाउन सम्बन्धित व्यक्तिलाई आग्रह गर्ने र कागजातअनुरुप ग’ल’त प्रमाणित भए थप कानुनी प्रक्रिया अघि बढाइने छ”, उहाँले भन्नुभयो । सोही क्रममा बुधबार सुन्धरास्थित काठमाडौँ मलको आसपासमा निर्माण भएका अ’न’धिकृत रुपमा बनाइएको संरचनामा डोजर लगाएर भ’त्काइएको छ ।

त्यसैगरी प्रमुख साहको उपस्तिथिमा न्यूरोडस्थित आरबी कम्प्लेक्सले बनाएका अनधिकृत संरचना पनि डोजर लगाएर भत्काइएको छ । बुधबारनै प्रमुख साहले दरबारमार्ग पुगेर अनधिकृत संरचना हटाउन नि’र्देशन दिनुभएको थियो ।

यसअघि नयाँ बानेश्वर क्षेत्रमा पार्किङका लागि बनाइएका स्थानमा राखिएका पसलसमेत हटाइएको स्मरण गराउँदै लम्सालले भन्नुभयो, “अब विगतमा झै मनोमानी चल्दैन यो कार्य नियमितरुपमा चल्छ ।” यसअघि कामपाले जारी गरेको ३५ दिने सार्वजनिक सूचनाको वेवास्ता गरे पनि बुधबारदेखि अ’वै’ध संरचना भ’त्काउने काम सूरु गरिएको छ ।

उक्त कार्य सुरु गरेसँगै आगामी दिनमा पार्किङको समस्या समाधानसँगै ट्राफिक व्यवस्थापनमा सहयोग पुग्ने कामपाको विश्वास छ । ठूला ठूला मल बनाउने र पार्किङका लागि निर्धारण गरिएको स्थान महँगो भाडामा लगाइएकाले कामपाले यस किसिमको कदम चालेको जनाएको छ ।

“अहिले साङ्केतिकरुपमा रुपमा केही संरचना भ’त्काइएको हो, यसैगरी अ’टे’री गर्दै गए आगामी दिनमा यस्ता कयौँ संरचना भ’त्काउनुपर्ने हुन्छ”, लम्सालले भन्नुभयो । सूचना जारी गरेको ३५ दिन बितिसक्दा पनि सम्बन्धित निकाय छलफलमा समेत नआएपछि यस किसिमको काम सूरु गरिएको कामपाको प्रमुख साहले सामाजिक सञ्जालमार्फत जानकारी गराउनुभएको छ ।

उहाँले भन्नुभयो, “अ’ना’धिकृत संरचना नबनाउनु होस् यदि बनाइसकेको अवस्थामा कामपाको आग्रहलाई अ’प’मान नगरी आफैँले भ’त्काउने र त्यस्ता संरचना भाडामा नलगाउने काम नगर्नुस् ।”

अ’वै’ध संरचना भ’त्काउँदा भाडावालालाई हुन गएको समस्या र क्ष’तिको विषयमा मालिकबाट क्ष’तिपूर्ति गराउनेतर्फ कामपाले हदैसम्मको पहल गर्ने प्रमुख साहको भनाइ छ । त्यस्तै कामपाले बबरमहलमा रहेको जिल्ला अदालत काठमाडौँलाई नक्सा पास भएको विवरण पठाउन पत्राचार गरेको छ ।

अ’दा’लतलाई पत्र पठाउँदै कामपाले नक्सा पास नभएको पाइए का’नु’नी प्रक्रिया अघि बढाउने चे’ता’वनी दिएको छ । हाल बेसमेन्ट र अन्डरग्राउन्ट पार्किङ राख्ने सर्तमा कर छुट लिइरहेका ३५ भवन रहेको कामपाले जनाएको छ ।

२८२ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया