सोमबार १० आश्विन २०७९

काठमाडौं / राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नागरिकता विधेयक फि’र्ता गरिदिएकी छन् । आइतबार विधयेकमा संसद्ले पुनर्विचार गर्न आवश्यक भएको भन्दै राष्ट्रपतिले प्रतिनिधिसभामा फि’र्ता पठाएको राष्ट्रपतिको कार्यालयले जनाएको छ ।

“नेपाल नागरिकता ऐ’न, २०६३ लाई सं’शो’धन गर्न बनेको विधेयकमा नेपालको संविधानबमोजिम नागरिकता प्राप्ति सम्बन्धी विषयमा संघीय संसदबाट पुनर्विचार हुन आवश्यक देखिएकाले नेपालको संविधानको धारा ११३ को उपधारा (३) बमोजिम सन्देश सहित यो विधेयक सम्माननीय राष्ट्रपतिज्यूले प्रतिनिधिसभामा फि’र्ता पठाउनुभएको छ,” विज्ञप्तिमा भनिएको छ ।

संविधानको धा’रा ११३ को उपधारा (३) मा प्रमाणीकरणका लागि पेस भएको अर्थ विधेयकबाहेक अन्य विधेयकमा पुनर्विचार हुन आवश्यक छ भन्ने राष्ट्रपतिलाई लागेमा त्यस्तो विधेयक पेस भएको १५ दिनभित्र सन्देशसहित सदनमा फि’र्ता पठाउन सक्ने व्यवस्था छ ।

संवैधानिक व्यवस्था अनुसार अब नागरिकता विधेयकमाथि दुवै सदनले पुनर्विचार (सं’शो’धन) गरेर वा नगरेर फेरि पेस गरेमा राष्ट्रपतिले १५ दिनभित्र प्र’मा’णीकरण गर्नुपर्ने हुन्छ ।

नागरिकता विधेयक गत साउन ६ गते प्रतिनिधिसभाबाट र साउन १२ गते राष्ट्रियसभाबाट पारित भएर साउन १५ गते प्रमाणीकरणका लागि राष्ट्रपतिसमक्ष पठाइएको थियो ।

७२ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया