सोमबार १० आश्विन २०७९

हि’न्दु धर्ममा सोमवारको विशेष महत्व रहेको छ । यो दिन भगवान शिवलाई खुसी बनाउन सक्दा मनोकामना पुरा हुने विश्वास लिइन्छ । शिव भगवान निकै छिटो खुसी हुने देवताका रुपमा हि’न्दु धर्म ग्रन्थहरुमा ब्याख्या गरिएको छ ।

सोमबार धेरै नारी पुरुषहरु व्रत बस्छन् । सोमबारको दिन देवताको पनि देवता आरध्यदेव महादेवको पूजा गरिन्छ अविवाहित नारीले सुयोग्य बर तथा विवाहिताले पतिको दीर्घायूको कामनासहित भगवान शिवको पूजा आरधना गर्ने परम्परा छ ।

यो दिन सेतो रंगको कपडा लगाउने र सेतै रंगको वस्तुहरुको दान गरेमा विशेष फल प्राप्त हुने धार्मिक विश्वास छ सोमबारका दिन भगवान शिवप्रति समर्पित भई शिव स्तोत्र, रुद्राक्ष, बेल पत्ताको पूजा गर्नाले भगवान शिव प्रशन्न हुन्छन् भन्ने विश्वास गरिन्छ भगवान शिवप्रति श्रद्धाभाव राख्दै निम्न पाँच कामहरु गर्नाले मनोकांक्षा पूरा हुने विश्वास गरिन्छ :-

।१। सोमबार भगवान शिवको दिन अर्थात चन्द्रमाका दिनका रुपमा लिइन्छ । यस दिन विहान सवेरै उठेर भगवान शिवको दर्शन गरी शिव चालीसा या शिवाष्टकको पाठ गर्नाले भगवान शिव प्रसन्न भइ समस्या समाधान हुने विश्वास गरिन्छ ।

२। दा’म्पत्य जीवनमा आउने उतार चढाव वा सम’स्या समाधानको लागि सोमबारको विहान सबेरै गौरी–शंकरलाई मनन गरी रुद्राक्ष शिव भगवानलाई अर्पर्ण गर्नाले मनले चिताएको पूरा हुने धार्मिक विश्वास ३। बिहानै बेलपत्रमा सेतो चन्दनको टीका बनाएर शि’व लिं’गको पूजा गर्नाले पनि विशेष फलिफाप हुन्छ ।

४। सोमबारका दिन आफ्नो पायक पर्ने शिव मन्दिरमा पुगेर शिवलिंगमा दूध चढाउनुपर्छ । उक्त दूध तामाको भाडामा ल्याएर आफ्नो व्यापार व्यवसाय गरेको ठाउँमा पूर्ण श्रद्धाका साथ छर्किदै ‘ॐ नमः शिवायः’ मन्त्रको जप गर्नाले व्यवसायमा श्रीवृद्धि हुने मान्यता राखिन्छ

५। ‘ॐ नमो धनदाय स्वाहा’ मन्त्र कुनै शिव मन्दिरमा गएर रुद्राक्षको मालाले ११ पटक जप गर्नुहस् । यस मन्त्रको जप गर्नाले मानिसलाई प्रशस्त धन लाभ हुने धार्मिक विश्वास रहँदै आएको पाइन्छ ।

९१ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया