आइतबार २१ जेठ २०८०

हामी विश्वमा भएका सबै मानिसहरु आफ्नो फरक फरक धर्म भएपनि आफ्ना पूजा गर्ने मन्दिर, गुम्बा अथवा विभिन्न ठाउमा गएर आफ्नो देवतालाई पूजा गछौ । तर यस देवतालाई पुजा गर्नुको पछाडि सबैको एउटा न एउटा स्वार्थ रहेको हुन्छ । जब मानिस खुसी हुन्छ ,त्यसले कहिल्यैपनि देवताको पूजा गर्दैन । त्यसो गर्नु राम्रो बानी होइन ।

तर जब मानिस कुनै पि’डामा पर्छ तब उसले देवतालाई विभिन्न आफ्नो स्वार्थ अनुसारको वस्तुहरु मा’ग्ने गर्दछ । त्यसैले तपाई पनि यसरी नै हरेक दिन पूजा गर्न जानुहुन्छ भने यस्तो कार्य भुलेर पनि नगर्नुहोस् यदि यी कार्य गरेको मागेको फल नपाउने मान्यता रहेको छ ।

ती कामहरु यी हुन् ।१।पहिलो हो , शिव, गणेश अनी भैरवलाई तुलसी चढाउनु हुँदैन ।२।त्यसैगरी दोश्रो हो , स्नान नगरी तुलसीको पातलाई टिप्नु हुँदैन । शास्त्र अनुसार यदि कुनै व्यक्ति ननुहाइ तुलसीको पात टिप्छ भने पुजा गर्दा यस्तो पात भगवानद्धारा स्वीकार हुँदैन ।

।३।तेस्रोमा तुलसीको पातहरुलाई ११ दिनसम्म बासी मानिँदैन । यसको पातहरुमा जल चढाएर पुन भगवानलाई अर्पित गर्न सकिन्छ ।४। त्यसैगरी चौथोमा यो दिन बिहिवार, एकादशी द्धादशी, संक्रान्ति तथा साँझमा तुलसीको पात टिप्नु हुँदैन ।५।पाचौमा सुर्यदेवलाई शंखको जलबाट अघ्र्य दिनु हुँदैन ।

भने बुधवार अनि बिहिवार पिपलको रुखमा जल चढाउनु हुँदैन । त्यसमा पनि दुवोलाई भने बिहिवार टिप्नु हुँदैन ।६।त्यसैगरी छैटौमा रहेको छ, प्लास्टिकको बोत्तल वा कुनै अ’प’वित्र धातुको भाँडामा गंगाजल राख्नु हुँदैन । गंगाजल तामाको भाँडामा राख्नु शुभ मानिन्छ ।यसो गरेर केतुकीको फुल पनि शि’व’लिंगमा चढाउनु हुँदैन ।

।७।सातैमा चाही, कुनैपनि पुजामा मनोकामनाको सफलताको लागी दक्षिणा अवश्य चढाउनु पर्छ । र यस बेलामा माता लक्ष्मीको विशेष रुपले कमलको फुल अर्पित गरीन्छ । यस फुललाई पाँच दिनसम्म जल चढाएर पुन प्रयोग गर्न सकिन्छ । त्यसैले घरको मन्दिरमा विहान अनि साँझ दिप अवश्य बाल्नुपर्छ ।

७१७ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया