आइतबार १९ आषाढ २०७९

पृथ्वीमा दु’ष्टता न’ष्ट गर्न, धर्म स्थापना गर्न भगवानले विभिन्न अवतार लिनुहुन्छ । भगवान विष्णु र भगवान शिवले पनि धेरै अवतार लिएका छन् । कलियुगमा भगवान शिव र विष्णुका अवतारहरू पनि शास्त्रहरूमा वर्णित छन् । कलियुगमा भगवान विष्णुले कल्किको रूपमा अवतार लिनुहुनेछ । जबकि भोलेनाथका २ अवतार अहिले पनि यस धर्तीमा छन् ।

एउटा अवतारको पूजा हुन्छ, अर्कोलाई श्रा’प दिइन्छ :- भगवान शिवका यी २ अवतार हुन् हनुमान र अश्वथामा, महाभारत युगका यो’द्धा । यिनीमध्ये हनुमानको पूजा गरिन्छ भने अश्वत्थामाको बारेमा भनिन्छ आज पनि घना जंगलमा कतै घुमिरहने गरेको छ । वानरराज केसरीकी पत्नी अञ्जनीको ग’र्भमा हनुमानको जन्म भएको थियो ।

अश्वत्थामा गुरु द्रोणाचार्यको घरमा जन्मेका थिए । यसका लागि द्रोणचार्यले कठोर तपस्या गरेका थिए र शिवसँग आफूलाई पुत्रको रूपमा जन्मियोस् भनी वरदान मागेका थिए। त्यसपछि सावन्तिक रुद्रको अंशबाट अश्वत्थामाको जन्म भयो ।

माता सीता अमर हुन आशीर्वाद दिनुभयो :- जब पवनपुत्र हनुमान सीतालाई खोज्न सम्पूर्ण समुन्द्र पार गरेर लंका पुगे, सीता माताले उनलाई अमर हुने आशीर्वाद दिनुभयो । त्यसैले हनुमान जी जीवितै छन् र उहाँका भक्तहरूको संख्या अनगिन्ती छ भनिन्छ ।

अश्वत्थामालाई श्राप थियो : महाभारत यु’द्धमा कौरवहरूको पराजय हुँदा अश्वत्थामाले पाण्डवका पाँच छोराहरूलाई राती सुतिरहेको अवस्थामा मा’रे’का थिए । उत्तराको ग’र्भ न’ष्ट गर्न ब्रह्मास्त्रको प्रयोग पनि भयो । यसबाट क्रो’धि’त भएर भगवान श्रीकृष्णले अश्वत्थामालाई श्रा’प दिए कि तिमी पृथ्वीमा अनन्तसम्म बाँच्नेछौ र भटकरहनेछौ ।

८० पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया