आइतबार २१ जेठ २०८०

हिन्दु धर्ममा हरेक चाडपर्वको छुट्टै महत्व छ । वर्षमा चार पटक आउने माताको नवरात्रमध्ये चैत्र महिनाको नवरात्र निकै विशेष हुन्छ । यी नवरात्रि चैत्र शुक्ल पक्षको प्रतिपदा तिथिबाट सुरु हुन्छ । यी दिनहरूमा माताका ९ रूपको पूजा गरिन्छ । नवरात्रिलाई लिएर भक्तजनमा निकै उत्साह छ । माताको कृपा प्राप्त गर्नका लागि यी ९ दिनमा व्रत, पूजाआजाका साथै विभिन्न उपाय अपनाइएको छ । यसैगरी नवरात्रीको अन्तिम दिन रामनवमी पर्व मनाइन्छ ।

रामनवमी पर्व नवरात्रीको अन्तिम दिन हो । यस दिन साना केटीहरूलाई घरमा बोलाएर कन्जक भनिन्छ । यस दिन रामजीको जन्म भएको धार्मिक विश्वास रहेकोले यस दिन रामनवमी पर्व मनाइन्छ । यस दिन भगवान राम र माता सीताको पूजा–आराधना गरिन्छ । रामनवमीको मिति, शुभ समय र पूजा विधिको बारेमा जान्नुहोस् ।

राम नवमी २०२२ को शुभ मुहूर्त

राम नवमी मिति – १० अप्रिल २०२२, आइतबार

नवमी तिथी सुरु हुन्छ – 10 अप्रिल राती 1:32 मिनेट बाट सुरु हुन्छ

नवमी मिति समाप्त हुन्छ – 11 अप्रिल 03:15 बजे सम्म

पूजाको मुहूर्त – अप्रिल 10 बिहान 11:10 देखि 01:32 मिनेट सम्म

राम नवमी पूजा विधि

– रामनवमीको दिन बिहान ब्रह्म मुहूर्तमा उठ्नुपर्छ । नुहाउने आदिबाट अवकाश लिएपछि सफा लुगा लगाउने । त्यसपछि परिवारका सबै सदस्यले विधिपूर्वक भगवान श्रीराम, लक्ष्मण र माता सीताको पूजा गर्छन् । पूजा गर्नुअघि कुमकुम, सिन्दुर, रोली, चन्दन आदिले तिलक लगाउनुहोस्। र बाँधमा चामल र तुलसी चढाउनुहोस् ।

-रामनवमीको दिन भगवान विष्णुका अवतार श्रीरामलाई तुलसी चढाएमा छिट्टै प्रसन्न हुन्छ । पूजामा देवतालाई फूल चढाउने र मिठाई चढाउने ।

-त्यसपछि घ्यूको दियो र धूप बालेर श्री रामचरित मानस, रामरक्षा स्तोत्र वा रामायणको पाठ गर्नुहोस् ।

– श्रीराम, लक्ष्मण जी र माता सीतालाई झुलाएर आरती गर्नुहोस् र मानिसहरूलाई प्रसाद वितरण गर्नुहोस् ।

नोट :यहाँ प्रदान गरिएको जानकारी केवल अनुमान र विज्ञहरुको जानकारीमा आधारित छ ।

३८३ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया