आइतबार २१ जेठ २०८०

एजेन्सी/ हरेक महिला आमा बन्ने चाहना राख्छिन्, किनभने महिलालाई विश्वास छ कि उनको बच्चाले उनको जीवनलाई पूर्ण बनाउनमा मद्दत गर्दछ । र केहि महिलाहरू जु’म्ल्याहा बच्चाहरूलाई पनि जन्म दिन चाहन्छन्, उमेर बढी हुनुको कारण कोही महिलाहरुले जु’म्ल्याहा बच्चाको बारेमा सोच्ने गर्दछन् भने कोही चाहन्छन् ।

यदि तपाईं यस्तो सोच्दै हुनुहुन्छ भने, त्यसोभए पहिले तपाईंलाई जु’म्ल्याहाहरू कसरी हुन्छन् भनेर जान्नु महत्त्वपूर्ण छ। जु’म्ल्याहा दुई प्रकारका हुन्छन्, पहिलो, जब महिलाको अं’डाशयबाट निकालेको अ’ण्डा एकल स्प’र्मद्वारा नि’षेचित हुन्छ, तर पछि दुईमा विभाजन हुन्छ । तिनीहरू समान प्ले’सेंटामा जोडिएका छन् तर अ’ण्डाहरूको विभिन्न भागहरूमा भ्रु’णहरूको विकास हुन्छ । तिनीहरूलाई मो’नोजाइगोटिक जु’म्ल्याहा भनिन्छ जो देख्नमा समान हुन्छन्।

जबकि कहिलेकाँहि अ’ण्डाशयबाट बाहिर निस्कने दुई अण्डालाई विभिन्न शु’क्राणुद्वारा नि’षेचित गरिन्छ, र तिनीहरूको प्लेसेटमा पनि फरक फरक हुन्छ। जुन जु’म्ल्याहा बच्चा हेर्दा फरक फरक छन् । तिनीहरूलाई मथकनयतष्अ जु’म्ल्याहा भनिन्छ। यदि तपाईं ग’र्भवती हुने प्लान सोच्दै हुनुहुन्छ र जु’म्ल्याहा बच्चाहरूलाई जन्म दिन चाहनुहुन्छ भने, यसको लागी तपाईंलाई धेरै कुराको हेरचाह गर्नु महत्त्वपूर्ण छ। त्यसोभए आउनुहोस् अब हामी जान्दछौं कि जु’म्ल्याहा बच्चाहरूलाई जन्म दिन के कुरा ध्यान दिनुपर्दछ?

फोलिक एसिड : एक अनुसन्धानका अनुसार, ग’र्भावस्थाको योजना बनाउनु भन्दा कम्तीमा ३ देखि ६ महिना अघि फोलिक एसिड से’वन गर्दा गर्भमा जु’म्ल्याहा हुने स’म्भावना बढ्न मद्दत गर्दछ र डाक्टरको सल्लाह लिएपछि यसको से’वन गर्न सक्नुहुन्छ। धेरै डाक्टरहरूले यसको पुष्टि गर्दैनन्, तर ग’र्भावस्थामा फोलिक एसिडको से’वनले शिशु वा जुम्ल्याहा दुवैलाई रो’गहरूबाट सुरक्षित राख्दछ र स्वस्थ रहन्छ।

स्त’नपान : यदि तपाईं आफ्नो पहिलो बच्चालाई एक बर्षको लागि स्त’नपान गर्दै हुनुहुन्छ, र यस बीचमा तपाईंले दोस्रो ग’र्भावस्थाको योजना बनाउनुहुन्छ। त्यसो गर्दा जु’म्ल्याहा हुने स’म्भावना पनि बढ्छ। किनभने यस समयमा प्रोलेक्टिन हार्मोन शरीरमा उत्पादन हुन्छ र साथ साथै शरीरमा इ’स्ट्रोजेनको स्तर पनि घट्छ। यस कारणले, नि’षेचित अ’ण्डाहरूलाई ग’र्भाशयमा सम्मिलित हुन लामो समय लिन्छ र अ’ण्डाहरूलाई दुई भागमा विभाजन गर्ने स’म्भावना बढ्छ र जु’म्ल्याहा हुने स’म्भावना पनि बढ्छ।

उमेर : उमेर बढी भएपछि पनि जु’म्ल्याहा हुने स’म्भावना बढ्छ किनकि यस समयमा अ’ण्डासय एक पटकमा एक भन्दा बढी अ’ण्डा उत्पादन गर्न थाल्छ। जसको कारण अ’ण्डाको नि’षेचन हुन सक्छ, ग’र्भमा जु’म्ल्याहा हुने स’म्भावना बढ्छ।

वंशाणुगत : यदि तपाईंको घरमा पहिले कुनै जु’म्ल्याहा बच्चा भएको छ, वा तपाईंले पहिले जु’म्ल्याहा बच्चाहरूलाई जन्म दिइसक्नुभएको छ भने, त्यसपछि दोस्रो बच्चाको ग’र्भवती भए पनि जु’म्ल्याहा बच्चालाई जन्म दिने स’म्भावना बढी हुन्छ।

८०७ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया