सोमबार ०३ माघ २०७८

सहरी क्षेत्रमा खाना पकाउनका लागि ग्यास अनिवा’र्य बनिसकेको छ । पछिल्लो समय त गाउँगाउँमा समेत ग्यास लिएर राख्ने प्रचलन बढ्दो छ । तर, सही ढंगले ग्यासको प्रयोग नग’र्दा यसले ठूलो दु’र्घटना पनि नि’म्त्याउन सक्छ ।

ग्यास अति प्रज्व’लनशील पदार्थ भएकाले प्रयोगमा साव’धानी अपनाउन जरुरी छ । यसबारे कस्ता सा’वधानी अपनाउने त ? थाहा पाउनुहोस् यी विधिहरू :-

१. अहिले बजारमा प्लास्टिकका ग्यास पाइप प्रशस्त मात्रामा पाइन्छन् । यस्तो पाइप सस्तो हुने भएकाले धेरैले प्रयोग गर्ने गरेको पनि पाइन्छ । तर, ग्यासमा प्लास्टिकको नभई रबरको पाइप प्रयोग गर्नुपर्दछ ।

यो बलि’यो र छिटो नज’ल्ने हुन्छ । ग्यास पाइपलाई मुसालगायतले नका’टोस् भनी फलामको रिङले अनिवार्य रूपमा बेर्नुपर्छ र यस्तो पाइप प्रत्येक दुई वर्षमा परिवर्तन गर्न आवश्यक छ ।

२. बजारमा गुणस्त’रहीन रेगुलेटरको पनि बि’गबिगी छ । त्यसैले, नेपाल गुणस्तर चिह्न अंकित रेगुलेटर मात्र प्रयोग गर्नुपर्दछ । नेपालमा सीमापारिका गुणस्तरहीन रेगुलेटर भित्रिरहेका छन् । यस्ता रेगुलेटरको बिक्रीमा सरकारले पनि ब’न्देज लगाउन आवश्यक छ ।

३. कहिल्यै पनि कु’च्चिएको ग्यास सिलिन्डर प्रयोग ग’र्नुहुँदैन । सिलिन्डरको म्याद ना’घेको छ वा छैन भन्ने विषयमा पनि धयान दिन जरुरी हुन्छ । प्रत्येक १० वर्षमा सिलिन्डरको टेस्ट गरी छाप लगाइएको हुन्छ । यस्ता कुरालाई विशेष ध्यान दिन जरुरी हुन्छ ।

४. ग्यास खरिद गर्दा पनि विभिन्न कुरामा ध्यान दिनुपर्दछ । विक्रेता प्रमाणीकरण गरिएको कम्पनीको आधिकारिक डिलर, डिलरका लागि स्वीकृति दिइएका र सरकारी मापदण्ड पूरा भएका ठाउँबाट मात्र ग्यास खरिद गर्नुपर्छ । सकेसम्म फायरफाइटिङ, तराजु मेसिन अनिवार्य भएको डिलरबाट ग्यास किन्दा जो’खिम कम हुन्छ ।

५. व्यावसायिक घ’रानाहरूमा आवश्यक मा’पदण्ड बनाई त्यसअनुरूप ग्यासको प्रयोग गर्नुपर्ने हुन्छ । त्यस्ता घरानामा अत्यधिक रूपमा ग्यास खपत हुने भएकाले सम्भावित घ’टनालाई कम गर्नका लागि अक्सिजन र ग्यास ब्यालेन्स गरेर मात्र प्रयोग गर्नुपर्दछ ।

६. घरमा खाना पकाउँदा झ्याल खुला राख्नुपर्छ । ग्यास प्रयोग गर्ने मानिसले एप्रोन वा सुतीको कपडा प्रयोग गर्दा राम्रो हुन्छ ।

७. सधैँ भान्सामा सेफ्टी क्याप राख्नुपर्छ । ८–१० रुपैयाँमा नै बजारमा सेफ्टी क्याप पाइन्छ तर यसले सम्भावित दुर्घ’टनाबाट ब’चाउँछ । ग्यास लिकेज हुने लगायतका स’मस्या आउँदा यसको भूमिका निकै ठूलो हुन्छ ।

८. जहिले पनि चुलो सिलिन्डरभन्दा माथि राख्नुपर्छ । कहिल्यै पनि सिलिन्डर घो’प्ट्याएर ग्यास प्रयोग गर्नु हुँदैन । यसो गर्दा सिलिन्डरमा भएको लेदोले चुला टा’लिन सक्छ र वि’स्फोटसमेत हुन सक्छ ।

९. रेगुलेटर अफ गरिसकेपछि मात्र चुलो अफ गर्नुपर्छ । घरबाहिर निस्कँदा रेगुलेटर निकाली सेफ्टी क्याप लगाउने बानी गर्नुपर्छ ।

८० पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया