सोमबार २० मंसिर २०७८

धनतेरसमा किनमेलको लागि उत्तम समय हो । यस दिन मानिसहरूले नयाँ चीजहरू किन्छन्, दान गर्छन् र भगवान धन्वंतरीको पूजा गर्छन् । यस दिन पहेँलो वस्तु किन्नु शुभ मानिन्छ । आउनुहोस् जानौं धनतेरसमा कुन ५ पहेँलो वस्तु किन्दा धन समृद्धि आउँछ र वर्षभरि नै आशिष रहिरहन्छ ।

(१) सुन :- यस दिन सुनका गहना किन्ने चलन पनि छ । सुन लक्ष्मी र वृहस्पतिको पनि प्रतीक भएकोले सुन किन्ने चलन छ । यो पहेंलो रंगको धातु हो ।

(२)पीतलको भाँडो :- यस दिन पीतलका भाँडाहरू किन्नु पर्छ किनभने पीतल भगवान धन्वंतरीको धातु हो। पीतल किन्दा घरमा स्वास्थ्य, सौभाग्य र स्वास्थ्यको दृष्टिले शुभफल प्राप्त हुन्छ । पीतल गुरुको धातु हो। यो धेरै शुभ छ। बृहस्पति ग्रहको शान्तिको लागि पीतलको प्रयोग गरिन्छ।

(३)धनिया (धनियाको गेडा):- पहेंलो धनिया किन्नु धेरै शुभ हुन्छ। धनिया पनि बृहस्पति ग्रहको कारक हो। यस दिन सुख्खा धनियालाई पिसेर गुड़ मिसाएर ‘नैवेद्य’ बनाइन्छ ।

यसो गर्दा धन हा’नि नहु’ने जनविश्वास छ । धनियालाई समृद्धिको प्रतीक मानिन्छ । त्यसैले धनतेरसमा अलिकति धनिया किन्नुहोस्। धनतेरसको दिन लक्ष्मी मातालाई धनिया अर्पण गरी भगवान धन्वंतरीको चरणमा धनिया चढाएर पूजा गर्नाले परिश्रमको फल प्राप्त हुने र मानिसको उन्नति हुने जनविश्वास रहेको छ । पूजापछि धनियाको प्रसाद बनाइन्छ जुन सबैलाई बाँडिन्छ ।

(४) कौ’डा :- कौ’डा पुरानो समयमा सिक्काको रूपमा प्रचलित थियो । भनिन्छ, समुन्द्र मन्थनका बेला लक्ष्मी जी प्रकट भएकी थिइन्, उनीसँगै कौ’डा पनि थिए । धनतेरसको दिन गाई किनेर पहेँलो नभएको खण्डमा बेसारको घोलमा पहेंलो बनाउनुहोस्। त्यसपछि तिनीहरूको पूजा गर्नुहोस् र तिनीहरूलाई आफ्नो तिजोरीमा राख्नुहोस्।

(५) सखर :- देशी सखर वा पहेंलो रङको मिठाई किन्नुहोस्। यस बाहेक यस दिन दीपावलीको पूजाका लागि लक्ष्मी(गणेशको पहेँलो रंगको मूर्ति, पहेँलो रंगोली, पहेँलो माटोको खेलौना, झाडु आदि किन्नुहोस्। यस पटक धनतरेस पर्व आज कात्तिक १६ गते मंगलबार परेको छ ।

यो पनि थाहा पाइराख्नुहोस् :-

यसैगरी वास्त्रुशास्त्रमा कछुवालाई निकै शुभ मानिन्छ । कछुवामा नका’रात्मक श’क्ति ह’टाएर सका’रात्मक श’क्ति बढाउने अ’द्भुत ता’कत हुने विश्वास गरिन्छ। धर्मशास्त्रमा कछुवालाई भगवान विष्णुको रुप पनि मानिन्छ।

भगवान विष्णुले कछुवाको रुप धारण गरी समुन्द्र मंथनको समयमा मंद्रांचल पर्वतलाई आफनो क’ब्जामा पारेका थि’ए। भनिन्छ जहाँ कछुवा हुन्छ त्यहाँ लक्ष्मी आई बास गर्छिन। त्यसैले घरमा कछुवा राख्नु निकै लाभदायिक मानिन्छ। आज हामी यस विषयमा चर्चा गर्दैछौँ

यस कारण राख्नुहोस् घरमा कछुवा – कछुवा घरमा राख्नाले धन प्राप्ति हुन्छ भन्ने जन विश्वास रहदै आएको छ जसलाई धनको आवश्यकता हुन्छ त्यसले घरमा कछुवा राख्दा लाभ प्राप्त हुन्छ । – घरमा कछुवा राख्नाले परिवारका सदस्यहरुको आयु बढ्छ साथै अस्व’स्थ हुने अवस्था पनि सृजना हुदैन। कछुवालाई धेरै शुभ मानिन्छ यसकारण यसलाई राख्नाले जागीर तथा परिक्षामा सफलता प्राप्त हुन्छ।

घरमा भएको कछुवाले तपाई, तपाईको परिवार तथा तपाईको घरलाई कसैले आखाँ ल’गाउन स’क्दैनन् । – यदि नयाँ ब्यापार, ब्यवसाय तथा अफिस सञ्चालन गर्दे हुनुहुन्छ भने कछुवा राख्दा शुभ मानिन्छ र धन प्राप्त हुने विश्वास लिइन्छ। – घरमा कछुवा राख्दा परिवारका सदस्यका विच शुख, शान्ति तथा समृद्धि भई धन प्राप्त हुने हुन्छ । न्यू’ज २४ नेपा’लबाट ।

१४९ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया